Jumpmenu Module


 

Aktualności

NABÓR UCZESTNIKÓW

NABÓR UCZESTNIKÓW

DO SKORZYSTANIA Z MIESZKANIA CHRONIONEGO

PRZEZ PEŁNOLETNIE OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE

Celem funkcjonowania mieszkania jest stworzenie jego Mieszkańcom warunków do godnego, możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia, zgodnie z indywidualnymi wyborami, w poszanowaniu odrębności, w poczuciu pełnej integracji ze społeczeństwem, przy zapewnieniu niezbędnego wsparcia specjalistów. Jednakże główną ideą tak funkcjonującego mieszkania chronionego jest przeprowadzanie przez asystenta treningów z osobami niepełnosprawnymi dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Funkcjonowanie mieszkania zostało oparte na cyklicznych turnusach umożliwiających pobyt w mieszkaniu od poniedziałku od godz. 14.30  do soboty do godz. 8.30. Założeniem mieszkania jest pobyt w nim osób, które podejmują jakąkolwiek czynność (pracę, naukę) w godzinach porannych. Jednocześnie w mieszkaniu mogą przebywać 2 osoby niepełnosprawne. Na pobyt w trakcie jednego turnusu, który trwa 4 miesiące, wybierane są 4 osoby niepełnosprawne. Pobyty tygodniowe w mieszkaniu są naprzemienne: w jednym tygodniu 2 osoby (np. mężczyźni), w drugim tygodniu 2 osoby (np. kobiety). W trakcie całego pobytu w mieszkaniu zapewniona jest opieka asystenta osób niepełnosprawnych oraz opiekuna.

Mieszkanie znajduje się w spokojnej, dobrze skomunikowanej, dzielnicy Miasta. Składa się z dwóch pokoi, łazienki, kuchni, tarasu oraz dużego pomieszczenia piwnicznego. Remont tego mieszkania pozbawił go barier architektonicznych. Zostało ono wyposażone we wszelkie niezbędne meble, urządzenia AGD i RTV, sprzęty i artykuły gospodarstwa domowego. Ponadto udostępniono uczestnikom ręczniki, pościel. Mieszkaniec przychodząc do mieszkania potrzebuje zabrać ze sobą wyłącznie odzież, obuwie i kosmetyki. Wszystko pozostałe znajdzie w mieszkaniu.

Na każdy tydzień pobytu osoby niepełnosprawne otrzymują wsparcie finansowe w postaci zasiłków z pomocy społecznej. Otrzymane środki są przeznaczane np. na zakup produktów żywnościowych, środków czystości, rozrywkę. Za pobyt, w zależności od sytuacji dochodowej osoby niepełnosprawnej, ustalana jest odpłatność, zgodnie z przyjętą przez Radę Miasta Uchwałą.

Przyjmowanie wniosków odbywa się w trybie ciągłym w Ośrodku Pomocy Społecznej, parter, pokój nr 15 w godzinach 7:30-15:30 telefon kontaktowy 32/4349615