Co to jest?
Składka zdrowotna jest to rodzaj świadczenia niepieniężnego, którego przyznanie zobowiązuje organ pomocy społecznej do zgłoszenia osoby do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacania składek.
Komu przysługuje?
1) Dzieciom do czasu rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego nieprzebywającym w placówkach pełniących funkcje resocjalizacyjne, wychowawcze lub opiekuńcze lub w domach pomocy społecznej, niepodlegającym obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla w/w osób jest kwota odpowiadająca wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych.
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje z dniem uznania przez ośrodek pomocy społecznej zasadności objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, a wygasa z dniem uznania, że ustała zasadność objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie później niż z dniem, w którym dziecko rozpoczyna realizację obowiązku szkolnego. Ośrodek pomocy społecznej może odmówić uznania zasadności objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym lub uznać, że ustała konieczność i zasadność objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym dziecka, jeżeli na podstawie wywiadu rodzinnego (środowiskowego) stwierdzą, iż warunki materialne opiekunów prawnych lub faktycznych dziecka umożliwiają jego ubezpieczenie zdrowotne.
2) Osobom pobierającym zasiłek stały z pomocy społecznej niepodlegającym obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla w/w osób jest kwota odpowiadająca wysokości przyznanego zasiłku stałego.
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje okres od dnia przyznania zasiłku do dnia utraty prawa do zasiłku.
3) Osobom bezdomnym wychodzącym z bezdomności niepodlegającym obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla w/w osób jest maksymalna kwota zasiłku stałego z pomocy społecznej.
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje od dnia rozpoczęcia realizacji indywidualnego programu wychodzenia z bezdomności, a wygasa z dniem zakończenia realizacji tego programu lub zaprzestania realizacji tego programu w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.
4) Osobom objętym indywidualnym programem zatrudnienia socjalnego lub realizujące kontrakt socjalny w wyniku zastosowania procedury, o której mowa w art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla w/w osób jest maksymalna kwota zasiłku stałego z pomocy społecznej.
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje:
a) po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia realizacji indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego, a wygasa z dniem zakończenia realizacji programu lub zaprzestania realizacji programu w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu socjalnym,
b) po upływie 30 dni od dnia podpisania kontraktu socjalnego, a wygasa z dniem zakończenia realizacji kontraktu socjalnego lub zaprzestania realizacji kontraktu socjalnego, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej.
Miejsce załatwienia sprawy
Pracownik administracyjny odpowiedzialny za realizację świadczenia:
I piętro, pokój 48
Tel. 32 43 49 648
e-mail: stale@ops..jastrzebie.pl
Poniedziałek: |
7.30 – 15.30 |
Wtorek: | 7.30 – 15.30 |
Środa: | 7.30 – 15.30 |
Czwartek: | 7.30 – 17.00 |
Piątek: | 7.30 – 14.00 |