Co Jastrzębie – Zdrój wypracowało przez lata na rzecz ochrony osób doznających przemocy
Działając strategicznie…
-
działa powołany przez prezydenta Zespół Interdyscyplinarny, w skład którego wchodzą przedstawiciele zaangażowani na co dzień w przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, z różnych instytucji i organizacji w mieście.
-
Opracowany jest „Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2022 – 2026” zakładający cele, działania i zadania do realizacji, zmierzające do ograniczenia negatywnego zjawiska. Realizatorzy programu, m.in. Zespół Interdyscyplinarny i jednostki działające w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Jastrzębiu - Zdroju, podejmują działania na rzecz rodzin – w obszarze profilaktyki, interwencji i post-interwencji. Równie odpowiedzialnie podchodzimy do wspierania krzywdzonych dzieci, osób dorosłych doznających przemocy oraz osób wykazujących zachowania agresywne i do stosujących przemoc. Każdy członek rodziny wymaga profesjonalnego wsparcia specjalisty w „wyjściu z przemocy”. Zależy nam, by wsparciem objąć każdego członka rodziny, przy współpracy różnych jastrzębskich specjalistów.
-
Wdrażana jest wewnętrzna polityka regulująca ochronę dziecka przed krzywdzeniem w placówkach oświatowych oraz innych placówkach/ instytucjach/ organizacjach działających na rzecz dzieci na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój
-
Realizowana jest na terenie naszego miasta „Kampania Białej Wstążki” – jej celem jest rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy oraz wspieranie działań, które mają tej przemocy przeciwdziałać
Blisko mieszkańców…
-
Działa jastrzębski Punkt Interwencji Kryzysowej – jednostka w strukturach OPS, udzielająca wsparcia psychologicznego, pedagogicznego i doraźnego schronienia w różnych sytuacjach kryzysowych, dotykających mieszkańców.
Punkt interwencji Kryzysowej
ul. Opolska 9
tel. 32/43/19/627, 628
pik@ops.jastrzebie.pl
-
realizowany jest „Program Korekcyjno-Edukacyjny dla Osób Stosujących Przemoc Domową. Ma on sprawić, by osoby z tym problemem podjęły pracę nad sobą, zastąpiły zachowania agresywne pożądanymi. Formuła pomocy to sesje indywidualne, cykl sesji grupowych.
Celem podejmowanych działań pomocowych jest profilaktyka i konstruktywna, prawidłowa komunikacja w jastrzębskich rodzinach oraz uświadamianie czym jest przemoc oraz jak prawidłowo reagować na niepożądane zachowania i gdzie szukać skutecznego wsparcia.