Co to jest?
Środowiskowy Dom Samopomocy jest to placówka pobytu dziennego przeznaczona dla 60 osób przewlekle psychicznie chorych oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną w tym ze spektrum autyzmu lub z niepełnosprawnością sprzężoną. Świadczone są w niej usługi od poniedziałku do piątku w zakresie indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi, a także treningów umiejętności społecznych. Polegają one na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności niezbędnych do wykonywania codziennych czynności i funkcjonowania w życiu społecznym.
Środowiskowy Dom Samopomocy na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój jest prowadzony przez Stowarzyszenie OLIGOS i mieści się przy ul. Szkolnej 1 Środowiskowy Dom Samopomocy w Jastrzębiu-Zdroju | STOWARZYSZENIE OLIGOS
Komu przysługuje?
Uczestnikiem Środowiskowego Domu Samopomocy może być osoba niepełnosprawna powyżej 18 roku życia, która z powodu przewlekłej choroby psychicznej, niepełnosprawności intelektualnej, innych przewlekłych zaburzeń psychicznych lub ze spektrum autyzmu, ma trudności w codziennym funkcjonowaniu. Kandydat na uczestnika musi być mieszkańcem Miasta Jastrzębie-Zdrój, jednakże istnieje również możliwość przyjęcia do ŚDS osób z terenu innych gmin pod warunkiem zawarcia stosownego porozumienia.
Aktualnie Miasto Jastrzębie-Zdrój ma zawarte porozumienia z Gminą Mszana, Gminą Hażlach, Gminą Świerklany, Gminą Zebrzydowice, Miastem Żory oraz Powiatem Pszczyńskim i Wodzisławskim.
Sposób załatwienia oraz niezbędne dokumenty
Postępowanie przy przyjęciu do Środowiskowego Domu Samopomocy:
-
Wniosek o skierowanie do domu składa się do Ośrodka Pomocy Społecznej po wcześniejszym uzgodnieniu z Kierownikiem ŚDS terminu przyjęcia, dołączając odpowiednie zaświadczenia lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa, o występujących zaburzeniach psychicznych oraz zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie, a także orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.
-
W przypadku osób, które po raz pierwszy wystąpiły o skierowanie do domu, decyzję o skierowaniu do domu wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż 3 miesiące, konieczny do dokonania przez zespół wspierająco-aktywizujący oceny możliwości zaproponowania osobie indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego oraz okresu, jaki będzie niezbędny do jego realizacji.
-
Po dokonaniu oceny, oraz przygotowaniu indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego osobę kieruje się do domu na czas określony, uzgodniony z kierownikiem domu, niezbędny do realizacji indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego.
-
Forma załatwienia wniosku to wydanie decyzji administracyjnej o przyznaniu lub odmowie przyznania pomocy po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.
W przypadku ubiegania się o usługi w Środowiskowym Domu Samopomocy, a także przy sporządzaniu aktualizacji rodzinnego wywiadu środowiskowego w przypadku korzystania z tych usług nie ustala się sytuacji dochodowej i majątkowej osób i rodzin.
Mimo braku zmiany danych zawartych w wywiadzie sporządza się aktualizację wywiadu nie rzadziej niż co 12 miesięcy.
Miejsce załatwienia sprawy
Pracownik administracyjny odpowiedzialny za realizację świadczenia:
I piętro, pokój 42
Tel. 32 43 49 642
e-mail: sds@ops.jastrzebie.pl
Poniedziałek: |
7.30 – 15.30 |
Wtorek: | 7.30 – 15.30 |
Środa: | 7.30 – 15.30 |
Czwartek: | 7.30 – 17.00 |
Piątek: | 7.30 – 14.00 |