Co to jest?
Turnus rehabilitacyjny to zorganizowana forma aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.
Ośrodki, w których organizowane są turnusy, zapewniają osobom niepełnosprawnym odpowiednie warunki pobytu, dostosowane do rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczestników turnusu, oraz bazę do prowadzenia rehabilitacji i realizacji określonego programu turnusu
Komu przysługuje?
Dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego, ze środków PFRON mogą ubiegać się osoby posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie, pod warunkiem, że:
-
została skierowana na turnus rehabilitacyjny na wniosek lekarza, pod którego opieką się znajduje,
-
w roku, w którym ubiega się o dofinansowanie, nie uzyskała na ten cel dofinansowania ze środków Funduszu,
-
weźmie udział w turnusie, który odbędzie się w ośrodku wpisanym do rejestru ośrodków, prowadzonego przez wojewodę,
-
wybierze organizatora turnusu, który posiada wpis do rejestru organizatorów turnusów,
-
będzie uczestniczyła w zajęciach przewidzianych w programie turnusu, który wybrała,
-
nie będzie pełniła funkcji członka kadry na turnusie ani nie będzie opiekunem innego uczestnika tego turnusu,
-
złoży oświadczenie o wysokości dochodu obliczonego zgodnie z art. 10e ust. 1 ustawy wraz z informacją o liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym,
-
w przypadku turnusu, którego program przewiduje także zabiegi fizjoterapeutyczne, przedstawi podczas pierwszego badania lekarskiego na turnusie zaświadczenie lekarskie o aktualnym stanie zdrowia, w szczególności o chorobie zasadniczej, uczuleniach i przyjmowanych lekach.
Aktualne informacje o ośrodkach i organizatorach turnusów rehabilitacyjnych, posiadających wpisy do rejestrów wojewody dostępne są na Portalu Informacyjno-Usługowym EMPATIA, tj. www.empatia.mpips.gov.pl (wybierając zakładkę dla urzędników, następnie organizacja turnusów rehabilitacyjnych, następnie wyszukiwarka ośrodków i wyszukiwarka organizatorów).
Wysokość przyznanego dofinansowania wynosi odpowiednio:
-
30% przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy, zwanego dalej „przeciętnym wynagrodzeniem” – dla osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawnej w wieku do 16. roku życia oraz osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności,
-
27% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
-
25% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej z lekkim stopniem niepełnosprawności,
-
20% przeciętnego wynagrodzenia – dla opiekuna osoby niepełnosprawnej,
-
20% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności.
Dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych oraz pobyt ich opiekunów, można obniżyć, nie więcej jednak niż o 20% kwot o których mowa wyżej, albo przyjąć zasadę przyznawania dofinansowania tej samej dorosłej osobie niepełnosprawnej raz na dwa lata.
Warunkiem uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym jest posiadanie ważnego orzeczenia, o którym mowa w art. 1, art. 5 pkt 1a lub art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a w przypadku osoby, o której mowa w art. 62 ust. 3 ustawy, kopię orzeczenia o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanego przed 1 stycznia 1998 r.
Dofinansowanie uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w turnusie rehabilitacyjnym może być wykorzystane jedynie przez osobę, której zostało przyznane.
W przypadku skrócenia uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym z przyczyn innych niż losowe osoba niepełnosprawna ponosi koszty pobytu na tym turnusie.
W przypadku skrócenia pobytu opiekuna osoby niepełnosprawnej na turnusie rehabilitacyjnym z przyczyn innych niż losowe opiekun ponosi koszty na tym turnusie.
Ze środków Funduszu nie może być dofinansowane uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym finansowanym w części lub w całości na podstawie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub o systemie ubezpieczeń społecznych albo ubezpieczeniu społecznym rolników.
Wysokość dofinansowania jest uzależniona od przyjętych w danym roku Zarządzeniem Dyrektora OPS w Jastrzębiu-Zdroju priorytetów i wytycznych dot. wysokości dofinansowań przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowania ze środków PFRON do zadań z zakresu rehabilitacji społecznej.
Jak i gdzie załatwić
Wszelkie dodatkowe informacje na temat tej formy pomocy można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Opolska 9 - Pokój 49
tel. 32 4349649
e-mail: niepelnosprawni@ops.jastrzebie.pl
Pracownicy przyjmują:
wtorek w godz. 7.30-15.30
środa w godz. 7.30-15.30
czwartek w godz. 7.30-17.00
piątek w godz. 7.30-14.00
Niezbędne dokumenty i wnioski do pobrania:
-
Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym
-
Wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny
-
Kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności/ o stopniu niepełnosprawności, bądź orzeczenia równoważnego.
-
Zaświadczenie (ze szkoły, uczelni) potwierdzające naukę w przypadku osoby uczącej się i niepracującej w wieku 16-24 lat.
-
Dokument potwierdzający pełnienie funkcji pełnomocnika/ opiekuna prawnego (o ile dotyczy).
-
Informacja dotycząca sytuacji społecznej osoby z niepełnosprawnościami (do pobrania w wykazie załączników).
-
Klauzula informacyjna RODO.